Az Orsisuliban felső tagozatos és középiskolás diákokkal találkozom, ezért ebben a kis írásban a példákat az ő életükből veszem, de hiszem, hogy a felnőttek le tudják gyártani a saját példáikat😊
Az érzelmekkel kapcsolatos téves berögződések többnyire gyerekkorban alakulnak ki, pl. az, hogy ha elesik egy kisfiú, akkor nem illik sírni, mert az „katonadolog”, vagy egy kislány nem irigykedhet barátnőjére a beszélő csoda Barbie miatt, mert az „csúnya dolog”.
Hiedelmek, amelyek tönkre tesznek
A hiedelmekkel az a gond, hogy nem engedik teljes valójukban megélni az érzelmeinket, helyette elfojtjuk őket. Ezek a meg nem élt érzelmek azonban nagyon furmányosak, mert úgy tesznek, mintha jó mélyre süllyesztve a bensőnkben csöndben maradnának, valójában csak arra várnak, hogy a felszínre törhessenek. És ha feltörnek, az ideálisnál magasabb hőfokon fognak „égni”, újabb stresszes helyzetet, konfliktust generálva.
Elfojtod, hogy békén hagyjon, de nem fog
Előfordulhat az a verzió is, hogy az elfojtott érzelem mégsem tör utat magának, hanem „raktáron” marad, és újabb réteg elfojtott érzelem rakódik rá. Ilyenkor még erőteljesebb a negatív hatás: pl. aki eddig „csak” szomorú volt, az depressziós lesz, vagy a korábbi enyhe haragja később agresszív cselekedetben nyilvánul meg.
Egy szó, mint száz, ahhoz, hogy mentálisan egészségesen éljünk, fontos az érzelmeink teljes megélése, kezelése és a káros hiedelmek lecserélése hasznos, építő és pozitív gondolatokra. Azaz fejleszteni kell az érzelmi intelligenciánkat.
Gondolj másképp az érzelmeidre!
Első lépésként azt kell elfogadnod, hogy nem az érzelmeiddel van baj, azok nagyon jó, hogy vannak, semmiképp se akarj megszabadulni tőlük. Érzelmek nélkül élni (alexitímia) szenvedés, az élet céltalan, értelmetlen és mélységesen magányos. Szerencsére nem gyakori betegség, de aki ezzel küzd, annak komoly szakmai segítségre van szüksége.
A feladat tehát nem az, hogy az érzelmeiden változtass, hanem az, hogy kezeld őket és másként gondolj rájuk. Ha elhatározod, hogy a dolgaidat jól fogod csinálni, azaz pozitív lesz a hozzáállásod, akkor nagy eséllyel látod meg életedben az előrevivő motívumokat.
Ne világmegváltó dolgokra gondolj, hanem apró mozzanatokra, hiszen sokszor azok okozzák a jelentős változásokat.
Mit tegyek, hogy a magam ura lehessek?
A továbbiakban egy-két gyakorlati tipp, amely abban fog neked segíteni, hogy az érzelmeidet te magad irányítsd, és ezáltal az életedet is.
Minden napra három jóság
Este, elalvás előtt próbáld meg összeszedni az aznapi jó dolgokat, amelyek veled történtek: akár úgy, hogy te tettél valami jót, akár úgy, hogy téged ért kellemes élmény. Ez bármi lehet, a napsütéstől elkezdve egy régi baráttal való találkozáson át egy sikeres iskolai projektig. De ilyen lehet egy dolgozat elhalasztása, egy klassz buli, potya ötös, új mobil, kibékülés valakivel, aki fontos, szóval végtelen a jó dolgok listája.
Akár egy kis füzetet is nyithatsz erre célra (ne nevess, tudom, hogy van számítógéped), az ágyad mellett tarhatod és ha betelik, szívmelengető olvasmány lesz belőle.
Kerüld az energiavámpírokat!
Ha teheted, igyekezz olyan emberekkel kapcsolatot tartani, akiknek a közelében szeretsz lenni, jó érzés velük beszélgetni, erőt adnak számodra. Persze a negatív fazonokat nem lehet teljesen kizárni az életünkből, őket „túl kell élni”, de a barátainkat mindenképpen meg tudjuk válogatni.
Jó tett helyébe jót várj!
A pozitív viselkedési szokásaidat erősítheted azzal is, ha másokkal cselekszel valami jót, itt is kis dolgokra kell gondolni: a szomszéd néni bevásárló szatyrát felcipeled a negyedik emeletre, vigyázol a barátod kutyájára, amíg ő nyaral, önként rendet raksz a szobádban vagy megdicséred Anya új frizuráját.
Az a csodás ebben, hogy Te is jobban fogod érezni magad, és az is, akivel jót cselekedtél.
Légy pozitív és legyen önbizalmad!
Az sem mellékes, hogy amikor valamit megfogalmazol, mennyire használsz pozitív kifejezéseket. Ha kapsz egy jeles osztályzatot egy nehéz tantárgyból, nyugodtan mondhatod, hogy „fel voltam dobva”, vagy „baromira örültem”, nem kell szerénykedni, hogy „biztos csak véletlenül történt”. Ha megdolgoztál a jó eredményért, örülj a sikernek! És a siker újabbat fog hozni, ha hiszel benne és teszel is érte!
Érzelem, jobb, ha tudod: én vagyok a főnök!
Figyeld meg magad, hogy a nap folyamán milyen érzelmeid kerültek előtérbe és olyankor mit tettél. Tegyük fel, hogy reggel bal lábbal keltél fel, nem akartál suliba menni, akkor gondolhattad azt, hogy ez a nap már el van tolva.
De ha tudatosan figyelsz magadra, és azt mondod, hogy oké, ha már suliba kell menni, megnézem, hogy mi a jó ebben. Biztosan meg fogod találni az aznapi pozitív dolgokat, ha egy kicsit keresgéled, kezdheted pl. azzal, hogy találkozás a barátaimmal, stb.
Ha nem hagyod, hogy a rossz hangulatod eluralkodjon rajtad, máris sikeresen kezelted ezt a negatív érzelmet. Te nyertél, nálad van az irányítás. És ha legközelebb szomorú, kedvetlen leszel, emlékeztesd magad a korábbi hatékony megoldásodra.
Lazulni is kell néha
Tudom, hogy a rengeteg tanulás mellett kevés időd marad olyan dolgokra, amelyeket valóban szeretsz csinálni. Egy átgondolt időbeosztás azonban segít, hogy minden napra jusson valamilyen kedvenc tevékenység: sport, kirándulás, finom ennivalók, zene, tánc, filmezés, társasjáték, videojáték, randizás, beszélgetés a neten, olvasás vagy egy kis ábrándozás a kanapén. Azt te tudod, hogy téged mi kapcsol ki és mi tesz boldoggá.
Meg fogok szabadulni tőled!
Azt már olvastad, hogy az elfojtott érzelmek előbb-utóbb felbukkannak, véglegesen nem lehet lenyomni őket. Ezért nagyon fontos, hogy eltemetés helyett megszabadulj tőlük. Hogyan tedd ezt?
Először is azonosítani kell, hogy mit is érzel, meg kell fogalmazni. Szomorú vagyok? Irigy vagyok? Szégyellem magam? Haragos vagyok?
Ha ez megvan, akkor nyugodtan kimondhatod, például: „Nagyon szégyellem magam, hogy hazudtam Anyának.”
Ebben nincs ítélet, csupán nevén nevezted az érzésed. És ami a legfontosabb: így nem az érzés tart téged a markában, hanem te az érzést.
Hozzáállás és gyakorlás kérdése minden
Biztosan hallottad már, amikor valaki szétesettnek érzi magát, azt mondja: „Úristen, totál elborítanak az érzelmeim, meg fogok őrülni, azt se tudom, fiú vagyok-e vagy lány, mit tegyek?”
Nos, ez veled nem fordulhat elő, ha tudatosan figyelsz az érzelmeidre!
Gyakorolj minden nap és meglátod, szeretni fogod, hogy tisztában vagy az érzéseiddel és bánni tudsz velük. Amikor ez már megy, mások érzéseit is remekül fel fogod ismerni és tudni fogod, hogyan viselkedj.
Ha pozitív a hozzáállásod az érzelmek kezelésében, kiegyensúlyozottabb, boldogabb leszel, harmóniában tudsz élni önmagaddal és másokkal. És ha bármi kérdésed lenne, keresd az Orsisulit!